JAK ČISTIT KŮŽI/KOŽENOU BUNDU

ÚVOD

Rádi bychom se zde podělili o naše know how. S kůží děláme již několik let a viděli jsme již spoustu způsobů a také přípravků pro čištění. Existuje určitě více způsobů jak kůži čistit. Ty se můžou lišit například typem kůže. Na trhu se vyskytuje mnoho druhů a kvalit zpracování. My zde popíšeme odzkoušený způsob, který doporučujeme a je jeden z nejbezpečnějších, to znamená, že se bez větších rizik dá použít na téměř všechny typy hladkých kůží bez ohledu na stáří či kvalitu. Hladkou kůži se rozumí “hladká” ne “semišová/broušená”.

BUDETE POTŘEBOVAT

Destilovaná voda, varná konvice, jar nebo mýdlo (neparfémované), hubku, hadru a nádobu na vodu.


-NA CO SI DÁT POZOR-

Na začátek je potřeba rozlišit mezi tlustou a tenkou kůží. Od toho se bude odvíjet jak intenzivně můžete čistit. U tlusté hovězí kůže od 0.9mm můžete klidně přitlačit. Pokud máte jemnou jehněčí tak tam je potřeba přistupovat trochu s citem.

Příklad na obrázku je zašlá kůže. Použili jsme zde náš vzorek, který jsme přes 3 roky nijak nešetřili. Kůže byla vystavena všem druhů počasí, pracovalo se s ní na stavbě či byla vystavena chemikáliím.

KROK 1

První krok je voda. Doporučujeme destilovanou, je to kvůli minerálům které kohoutková voda obsahuje. U některých druhů kůže může zanechat nepatrné fleky. Zahřejeme ji na cca 40 stupňů - vlažná voda, tak abyste v ní udrželi bez problému ruku a nepálila. Do té poté přidáme klasický jar nebo trochu mýdla.


KROK 2

Poté již můžeme čistit, vždy jemnou stranou hubky. V tomto případě používáme klasickou hubku na nádobí. Tu tvrdou stranu používat pouze na opravdu silné kůže ale vyvarujte se velkému tlaku. Jakmile očistíme jednu plochu, vezmeme suchý hadr a jemně vysušíme. Zde se nesnažte hadrem drhnout. Stačí jen tlakem přitisknout na kůži a nechat přebytečnou vodu aby se vsákla.


KROK 3

Po vyčištění všech ploch, necháme bundu uschnout na ramínku. Je to důležité, aby když mokrá bunda schne, tak byla někde, kde bude alespoň trochu kopírovat tvar těla. V případě že je kůže mokrá (jako na obrázku) není možné vždy okamžitě rozpoznat účinek čištění. Nechte uschnout zhruba 12h a poté můžete kroky opakovat, pokud ještě není výsledek uspokojivý.


KROK 4

Jakmile bude bunda suchá, použijte vosk na kůži. Dá se použít i normální vosk na boty (kůži), který se dá běžně koupit. Čistou hubkou ho nanesete na kůži a nechate zase uschnout. Vrstvu nanášejte jen tenkou. Je lepší kůži natřít voskem 2x. Uvidíte dle toho, jak rychle kůže vosk “vstřebá”.