PROČ SI KOUPIT KOŽENOU BUNDU

V tomhle článku bych chtěl rozebrat důvody, které by někoho vedly k tomu, aby si pořídil bundu z kůže. Rád bych se vyhnul zaujetí, budu se proto snažit zaujmout co nejobjektivnější postoj a vždy se zaměřit jak na argumenty pro tak i proti. Dovolím si začít u toho nejdůležitějšího PROČ a to je vzhled.

STYLY

Kůže není pro každého, někomu se líbí a někomu ne, ale všeobecně platí, že více ikonický kus oblečení budete hledat velice obtížně. Napříč historií byla kůže považována za to nejlepší, co jste si mohli obléct a to částečně platí i v dnešní době. Ano, je mnoho moderních materiálů, které jsou daleko praktičtější a levnější, ale ani jeden z nich nedokáže plně napodobit vzhled a pocit, který vám dá kožená bunda. Není proto náhodou, že většina známých osobností bývá často vyobrazena v kožené bundě. Je to totiž o té zprávě, kterou chcete sdělit. Že vám záleží na tom co nosíte, že nejste nudní. A tím se dostávám k druhému důležitému PROČ a to jak se ve svém oblečení cítíte.

POCIT

Oblečení, které nosíme má daleko více účelů, než jen zakrýt naše tělo. Od pradávna napříč světem má obrovský kulturní význam. Je určitým odrazem naší osobnosti, toho jací jsme, nebo jací bychom chtěli být a pomáhá prezentovat tento obraz našemu okolí. Je důležité, aby to co nosíte uspokojovalo vaše vnitřní Já. A to je právě ta část, kde pravá kůže vyniká. Upřímně, nedokáži najít žádný jiný materiál, který by vám dokázal nabídnout tak silně uspokojivý pocit. Jedním z důvodu, proč je kůže pocitově tak jiná je určitě její historie a význam v lidské civilizaci.

Je velice pravděpodobné, že to bylo vůbec to první, co si naši předci kdy oblékli. Dalším důvodem je její organický původ. I přes její vyčiňení a úpravy, kůže napříč svým životem pořád pracuje. Proto je důležité se o ni správně starat, jinak může být nenávratně zničena. Tahle nevýhoda je ale to, co ji dělá tak specifickou. Kožená bunda je něco, co je součástí vašeho života a s každým oblečením do ní vpisujete další příběh. Dokážete to ale ocenit v každodením životě, kde je důležitější spíše praktičnost?

TRVANLIVOST A EKOLOGICKÝ DOPAD

Co se kůže týče, je tohle celkem citlivé téma. Existuje mnoho různých argumentů, které obhajují určitý zaujatý postoj. Ani tenhle článek se moc neliší a staví se tomuto tématu očima malého výrobce kožených bund, který se snaží dělat práci poctivě a kvalitně.

Kožená bunda vyrobená z kvalitních materiálů má opravdu dlouhou dobu životnosti. Risk protržení nebo obnošení je téměř minimální, a proto jak dlouho vydrží záleží hlavně na vás. A pokud vezmete v úvahu, že vám ji někdo opraví -třeba my - tak ji můžete mít téměř celý život. Tohle bohužel platí jen pro opravdu kvalitní bundy, které v běžném obchodě téměř nekoupíte. V klasické konfekci se používá levná kůže, která vám setrvá maximálně tak 5 let a důvod je samozřejmě ekonomický. Ne každý si může dovolit koupit jediný kus oblečení v hodnotě někdy až desítky tisíc korun. Ale to rozhodnutí Kvalita/Cena už je na každém z vás.

Obrovské procento kůží používané v dnešní době na oděvy pochází z Indie a Asijských zemí a to platí i pro prestižní značky. Právě tam má kožený průmysl obrovský ekologický dopad. Kvantita výroby bere obrovské množství energie a znečišťuje vodu odpadními látkami a tím trpí hlavně lidé žijící v okolí. Ale než samotnou kůži bych spíše vinil globální trh a korporátní kapitalismus, který upřednostňuje profit před čímkoliv jiným. Přesto věřím, že kožená bunda, která je ušitá u menšího výrobce, který používá kvalitní materiály, může být jak ekonomicky, tak ekologicky dobrá volba. Například my se snažíme nevyhazovat žádné zbytky kůže a plánujeme je použít na výrobu různých kožených doplňků tak, aby náš dopad na životní prostředí byl co nejmenší.